Mi az upsell és a cross-sell? (Példákkal)

Az upsell rövid definíciója:

Wikipedia szerint az upsell egy értékesítési technika, melyben az eladó arra ösztönzi az ügyfelet, hogy a megvásárolt termék mellé magasabb áron vásároljon még valamit. Ezzel a technikával a vállalkozó célja az, hogy maximalizálja a profitját.

Én úgy fogalmaznám meg, hogy:

a vásárlói döntés meghozásának a pillanatában – legyen az online vagy offline –, a vállalkozás felajánl még egy magasabb árú terméket vagy szolgáltatást, annak reményében, hogy a vevő több pénzt fog elkölteni, mint azt eredetileg tervezte.

Példa: ha szeretnék venni egy laptopot a munkához, akkor eladhatnak nekem egy teljesítményben erősebb gépet, amely akár napi 10-12 óra munkát is kibír töltés nélkül.

Mi a cross sell?

Magyarul talán úgy hangzik a legértelmesebben, hogy keresztértékesítés. Ekkor az a célom, hogy a vásárolt termék mellé eladjak valamilyen kiegészítő terméket vagy szolgáltatást, amivel jobban kihasználhatóvá válik a vásárolt árucikk.

Például: ha veszek egy új laptopot, akkor felkínálhatnak nekem hozzá egy egeret, billentyűzetet vagy laptop táskát is.

Mi a down sell?

Downsell:

Ha a vevő el szeretne állni a vásárlástól, mert mondjuk nincs pénze, akkor egy ügyes kereskedő alternatíva után néz, hogyan tudná mégis megszerezni a vásárlót. Ekkor kínálhat neki egy olcsóbb terméket vagy részletfizetési lehetőséget.

Példa: ha veszek egy laptopot, de a csúcskategóriás gépek nekem túl dárgák, akkor a kereskedő felajánlhat nekem egy középárkategóriás gépet, amely komprumiszumokkal ugyan, de képes kielégíteni az igényeimet.

Milyen módon lehet hatékonyan alkalmazni ezeket a taktikákat egy webshopban?

Ezen taktikák hatékony alkalmazása az online áruházakban az egyik legfontosabb módszer a vásárlói bevétel növelésére. Íme néhány hatékony módja annak, hogy hogyan használd őket:

  1. Használj személyre szabott ajánlatokat: Fontos, hogy ismerd a vásárlóid igényeit és preferenciáit. Az online áruházakban ez könnyen elérhető a vásárlói adatok és az előzmények alapján. Személyre szabott ajánlatokat kínálhatsz, amelyek megfelelnek a vásárlók igényeinek és elősegítik az upsell és cross-sell vásárlást.
  2. Jeleníts meg releváns ajánlatokat: Az upsell és cross-sell ajánlatoknak összhangban kell lenniük a vásárlók által választott termékkel vagy szolgáltatással, és a vásárlói élményt javítaniuk kell.

    Például, ha valaki egy cipőt vásárolt, az ajánlott upsell lehet egy magasabb árkategóriájú cipő ugyanabból a márkából vagy egy hasonló stílusú táska.
  3. Jeleníts meg az ajánlatokat a megfelelő időpontban: Az ajánlatokat általában a vásárlás befejezése előtt, a cross-sell ajánlatokat pedig az adott termék vagy szolgáltatás oldalán lehet megjeleníteni. Az ajánlatoknak jól láthatónak és könnyen elérhetőnek kell lenniük az oldalon.
  4. Adj motivációt a vásárlóknak: Például, egy akciós ajánlat, ingyenes szállítás vagy egyéb kedvezmények motiváló hatásúak lehetnek a vásárlók számára.
  5. Ne legyél túl rámenős: Az upsell és cross-sell ajánlatokat nem szabad túlzásba vinni, mert az egy idő után zavaróvá válhat és ronthatja a vásárlói élményt.

Hogyan mérhetőek ezek a technikák?

A bevételnövelő technikák hatékonyságának méréséhez számos mutatót figyelembe lehet venni. Íme néhány mutató:

  1. Átlagos rendelési érték (AOV): Az AOV mutatja meg, hogy átlagosan mennyit költ egy vásárló egy adott tranzakció során az áruházadban. Az AOV emelkedése általában azt jelenti, hogy az upsell és cross-sell stratégiák hatékonyan működnek.
  2. Konverziós arány: A konverziós arány azt mutatja meg, hogy az oldalra látogató látogatók hány százaléka végez vásárlást. Az upsell és cross-sell taktikák hatékony alkalmazása általában javítja a konverziós arányt, mivel segít a vásárlók megtalálni a számukra legmegfelelőbb termékeket.

Konklúzió:

Ezeket a bevételnövelő technikát a legkülönbözőbb iparágakban következetesen és hatékonyan használják. Érdemes elgondolkozni, hogy hogyan lehet beépíteni egy vállalkozás működésébe.

Szerző: Herczegh János
Szia,
Ha eddig még nem találkoztunk volna, a nevem: Herczegh János. A madweb.hu a webes manufaktúránk weboldala, amit azért hoztunk létre, hogy segítsük a vállalkozókat abban, hogy sikeresen meg tudjanak újulni az interneten.

További infó erre!
Máshol nem hallott tanácsok, tippek és trükkök az eredményes weboldalkészítésről
Ha gondolkozol a webes jelenléted újratervezésén vagy hamarosan szeretnél új weboldalt készíttetni, akkor csatlakozz hozzánk és tanuld meg, hogyan lehet sikeres a projekted.
Jelentkezem a listára!

Foglalj konzultációs időpontot

Ha érdekel, hogy a Te esetedben, miként zajlana a Mad Web programjában a közös munka, akkor először töltsd ki az űrlapunkat és jelentkezz 30 perces díjmentes konzultációnkra. 
 Jól hangzik!
2021-ben két Marketing Gyémánt Díjat is nyertünk. A munkáinkat az alábbi szempontok szerint értékelték: terv kijelölése, implementálása a gyakorlatba, szakszerűség és eredményesség. Mindkét pályázatunk sikeres elbírálásban részesült.
Szabadulj meg a rosszul teljesítő webes jelenlétedtől egyszer s mindenkorra. Ha készen állsz, akkor találkozzunk a konzultációt kérő oldalon!
Beszéljünk!
crossmenu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram